Nejčastější otázky a odpovědi (aneb než se zeptáte)

Jak se provádí restart kamery?

Pokud máte jakýkoliv problém s kamerou, tak nejprve zkuste restart, který se provádí 30 sekundovým vyjmutím baterie z kamery a následným vrácením baterie a zapnutím kamery.

Je nutné zformátovat paměťovou kartu?

Nutné to není, ale vždy je lepší před prvním použitím paměťové karty, pro její správné fungování ji zformátovat (jinak může zamrzat kamera, videa se nahrávat po pár sekundách, video se neuloží atd.) v PC viz obrázek (důležitý je "systém souborů a "velikost alokační jednotky"), kamery Niceboy podporují formát FAT32. Stejně tak doporučujeme kartu formátovat i v případě, že před použitím v kameře byla využívána v jiném zařízení.

Některé verze systému Windows neumí provést formát na systém souborů FAT32 u karet s kapacitou nad 32GB. V takovém případě použijte některý z programů pro formát paměťové karty. Např. tento.

Kamera píše, že není vložena paměťová karta, i když v kameře je. Co mám dělat?

Máte kartu se špatným formátem (systémem souborů). Kartu je nutné zformátovat na FAT32, viz výše.

Mají kamery Niceboy české menu?

Ano. Všechny kamery Niceboy komunikují v češtině.

Proč se mi nahraná videa ukládají po 10, 20 či 40 minutách?

Paměťové karty jsou formátovány na formát FAT32, ten zapisuje soubory do učité maximální velikosti. Proto jsou videa rozdělena na stejně dlouhé úseky a výsledný počet minut je dán datovým tokem daného videa. Pro spojení více videí do jednoho, použijte programy na úpravu videa.

Kamera nahrává videa po maximálně pár sekundách nebo se videa sekají, co mám dělat?

Tady je na vině paměťová karta. Ta je buď poškozená, nebo není dostatečně rychlá a nezvládá plynule zapisovat nahrané video. Doporučené paměťové karty jsou class 10 (s rychlostí zápisu takovou, aby zvládala zapisovat video. Datový tok 1080p videa u kamer Niceboy najdete zde), pokud máte kartu této třídy, tak zkuste kartu zformátovat či použít jinou, je pravděpodobné, že karta je poškozená.

Pozor: u některých karet se uvádí pouze rychlost čtení. Pro ukládání videa je důležitá rychlost zápisu, pokud tuto karta nemá uvedenu, tak u class 10 se jedná o 10MB/s, což je na ukládání 1080p 60fps a vyššího rozlišení málo! Pro bezproblémový zápis videa na kartu, doporučujeme karty s označením UHS-I/U3

Můžu ke kameře Niceboy koupit příslušenství, které je určeno pro SJCAM a GoPro?

Ano. Kamery Niceboy mají příslušenství kompatibilní s těmi, které jsou určeny třeba pro kamery GoPro. Podívejte se na širokou škálu příslušenství Niceboy.

Můžu použít paměťové karty s větší kapacitou než 32GB?

Kamera Niceboy Vega 5 podporuje karty až do velikosti 128GB, Niceboy Vega 5 POP a Vega 5 FUN do 64GB, ostatní akční kamery Niceboy pak maximálně 32GB.

Mají kamery Niceboy dálkový ovladač?

Kamera Niceboy Vega 4K a Vega 5 se prodávají s dálkovým ovládáním přímo v prodejním balení kamery.

U kamery Vega 4K mi nejde nastavit vyšší rozlišení než 1080p 30fps, co dělám špatně?

Problém, kdy u kamery Niceboy Vega 4K je neaktivní rozlišení 4K, 2K a 1080p s 60fps, je způsoben paměťovou kartou. Ta není dostatečně rychlá na to, aby dokázala ukládat takto náročná videa. Použijte paměťovou kartu, která má vysokou rychlost ZÁPISU.

2K (2,7K) video má běžně datový tok 60Mbps a 4K video může mít až 80Mbps, tomu musí odpovídat rychlost zápisu paměťové karty.

Dají se kamery Niceboy použít jako webkamera?

Ano dají, je ale nutné kameru k PC připojit bez paměťové karty. Více v článku. Bohužel nové aktualizace operačního systému Windows znemožňují použití kamer jako webkamery. Proto je tato funkce bez záruky.

Jakou nabíječku mám použít pro nabíjení kamer Niceboy?

V jednoduchosti lze říci, že je to jedno. Lze použít jakoukoliv USB nabíječku, například od mobilního telefonu. Vzhledem k velikosti baterie u kamer Niceboy doporučujeme minimálně dodávaný 1A a čím více, tím rychleji se kamera nabije. Nabíjecí proud si kamera hlídá sama. Co je třeba dodržet je 5V napětí nabíječky.

Jak poznám, že je kamera nabitá?

Při připojení kamery na nabíječku, se rozsvítí informační dioada. V momentě kdy dioda zhasne, je kamera nabitá. Délka nabíjení zavisí na vystupním proudu použité nabíječky (viz výše). Kameru doporučujeme po připojení k nabíječce vypnout - výrazně se zkrátí čas nabíjení.

Dá se ke kameře Niceboy připojit externí mikrofon?

Ne. Kamery Niceboy nepodporují externí mikrofony.

Je některá kamera Niceboy vhodná pro slow motion videa?

Ano, kamera Niceboy Vega 5 umí 120fps (snímků za sekundu) u Full HD videa a 240fps u HD videa. Tedy Full HD video je možné zpomalit až 4x u Full HD videa a 8x u HD videa. Dokonce i 60fps u 2K rozlišení je možné 2x zpomalit!

Jaký je rozdíl mezi nativním a interpolovaným rozlišením?

Nativní rozlišení je skutečné a interpolované je takové, které se dopočítá. Například kamera Niceboy Vega 5 má nativní 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu a kamera Niceboy Vega 4K má toto rozlišení dopočítáno a k dispozici je 4K s 25fps...

Co je to fps u rozlišení a k čemu je?

FPS je zkratka z anglického "frames per second" a udává snímkovou frekvenci videa. Každá sekunda videa je tvořena z určitého počtu snímků (zjednodušeně fotografií) a obecně se dá říci, že čím více FPS tím plynulejší video je. Tedy natáčím-li rychlý pohyb (třeba jedoucí auto), tak kamera s 60fps bude mít tento záběr daleko plynulejší než kamera s 30fps.

Základní kamery mají u Full HD videa 30fps, ty kvalitnější již pracují s 60fps a naprosto špičkové modely (jako např. Niceboy Vega 5) disponují až 120fps. Snímková frekvence vyšší než 60fps se používá pro SlowMotion videa (zpomalená videa), pro klasické nahrávání je 60fps dostačující.

Mají kamery Niceboy videosmyčku a dají se použít jako autokamera?

Ano, kamery Niceboy mají funkci videosmyčka. Po zapnutí této funkce se nahrávají videa o určené délce a po zaplnění karty se začne přepisovat od nejstaršího videozáznamu. Tedy videosmyčku lze nejlépe využít při používání kamery v autě jako černou skříňku.

Kamery Niceboy Vega 5 a Vega 5 FUN navíc mají funkci, která zaručuje automatické zapnutí nahrávání po připojení nabijení. U Niceboy Vega 5 se tato funkce jmenuje Zapni a nahrávej a u Vega 5 FUN se funkce jmenuje Autokamera.

V případě využívání kamery v autě, která je připojena k nabíjení, doporučujeme z kamery vyndat baterii a kameru používat bez ní. Vlivem vysokých teplot, zvláště v letních měsících, a nabíjením v kombinaci s nahráváním, by se baterie mohla poničit.

Dá se streamovat video z kamery Niceboy do PC?

Ano dá, pomocí přehrávače VLC. Postup jak na to v našem článku.

Co je to HDR a WDR?

Tato zkratka udává dynamický rozsah kamery. Se zapnutou funkcí HDR či WDR (vylepšená funkce HDR) kamera lépe zvládá tmavé a světlé místa v jednom záběru.

Co je to expozice?

Tuto položku nejlépe vysvětluje Wikipedia.

Jaký použít program pro úpravu videa?

Programů pro úpravu videa je nesčetné množství a záleží vždy na každém uživateli, jaký program mu vyhovuje. Zdarma je například Windows Movie Maker, ten je ale velmi jednoduchý a nabízí jen základní úpravy a navíc si neporadí s mov videem. Velmi kvalitním programem pro úpravu videa zdarma je Shotcut, ten nabízí celou řadu úprav jako u placených programů, popřípadě HitFilm, u kterého najdete dokonce korekci rybího oka.

Co se placených programů týče, tak to záleží na osobních preferencí každého uživatele a finančních možností.

Jsou kamery Niceboy voděodolné?

Kamery samotné voděodolné nejsou. Pro použití akčních kamer Niceboy pod vodou je nutné použít ochranné pouzdro k tomu určené. Voděodolnost je pak dána dle tohoto pouzdra, nejčastěji do 30 metrů.

Jakou aplikaci použít pro propojení kamery Niceboy s mobilním telefonem?

Kamery s WiFi (jediná kamera bez WiFi je model Vega) lze ovládat pomocí telefonu a pro kamery Niceboy jsou určeny tyto aplikace:

Vega+ a Vega 4K Ez iCam

Vega 5  UHDV

Vega 5 FUN XDV

Vega 5 POP OKCAM

Více informací o propojení jsou v návodu ke kamerám

Proč se mi v mrazu rychle vybije baterie?

Zatímco staré těžké NiCd akumulátory odolávaly spolehlivě i teplotám -40°C, moderní Li-Iont baterie s tím mají problém a většina moderních akumulátorů v teplotách pod -20°C nefunguje vůbec a problém nastává již při teplotách kolem nuly, kdy Li-Iont baterie mění chemickou strukturu a ztrácejí na kapacitě. Ta se jim sice při rozmrznutí vrátí, ale v zimě se vypínají. Čím nižší teplota, tím vyšší je vnitřní odpor baterie a tím těžší je pro baterii chemickou reakcí vyrobit energii.

V mrazech používejte kamery, jejíž baterie prošly vícero nabíjecími cykly (minimálně 10) a nepoužívejte kameru ihned po přechodu z tepla do mrazu. Myslete na to, že v teplotách okolo -5°C je kapacita a výdrž baterie maximálně třetinová oproti normálnímu stavu. Vše také závisí na kombinaci teploty a vlhkosti vzduchu, kdy baterie může vydržet sotva pár minut a to i v případě, že je teplota nad nulou.

Kamera Niceboy Vega 5 mi zamrzne při vložení paměťové karty, co mám dělat?

Pokud zamrzne kamera Niceboy Vega 5 při vložení paměťové karty (zčerná displej), tak je paměťová karta špatně zformátovaná. Vyjměte z kamery baterii a paměťovou kartu zformátujte v PC na FAT32 s alokační jednotou na velikosti 32kb, tak jak je na obrázku:

Poté už kamera s kartou bude spolupracovat.

Mají kamery Niceboy zoom?

Aby kamera mohla mít zoom, musel by objektiv být schopen měnit ohniskovou vzdálenost. Což je možné jen "vysouváním" objektivu. To u akčních kamer ovšem není technicky možné. Více v našem videu, kde zjistíte, jak provést zoom u kamer s vysokým rozlišením.

Nefunguje mi dálkové ovládání / jak spárovat ovladač s kamerou?

Párování dálkového ovladače se provádí jen u kamery Niceboy Vega 5 POP. Více informací v našem videu. Ostatní kamery není potřeba párovat s ovladačem, vše je provedeno už při výrobě.

Pokud dálkové ovládání nefunguje, tak je dobré nejdříve vyzkoušet vyměnit baterii v ovladači (a to i přesto, že svítí na ovladači diody - slabá baterie diody rozsvítí, ale kameru ovládat nelze), pokud ani tak ovládání nefunguje, tak nejspíše nezbude nic jiného než reklamace.

Nenašli jste zde odpověď na Vaši otázku? Neváhejte se na nás obráti pomocí kontaktního formuláře či přes náš facebook.

Budete přesměrováni. Případně klikněte zde

Kamery Niceboy zakoupíte v oficiální české distribuci na kamerov.cz

K provozu tohoto webu potřebujeme využívat cookies. Používáním webu NiceboyFan.cz s tím souhlasíte
 
niceboyfan.cz provozuje:
 
Ondřej Kaňa
Pastviska 437
760 01 Zlín
Ič: 04372476 (neplátce DPH)
 
Úřad příslušný podle §71 odst.2 živnostenského zákona: Magistrát města Zlína; Sp. značka: 11579/2015; zapsáno od 3.9.2015
Výše uvedená adresa je pouze fakturační. Korespondence zaslaná na tuto adresu nebude převzata.